Sağlık Bakanlığı ünlü profesör için devreye girdi!

Türk halk edebiyatının en önemli isimlerinden Profesör İlhan Başgöz, yaşadığı Amerika Birleşik Devletleri'nde bir süredir kanser tedavisi görüyordu. 97 yaşındaki Başgöz Türkiye'de iyileşmek istiyordu ancak sağlığı elvermedi. Başgöz'ün Türkiye'ye getirilmesi için birçok kişi serferber oldu ve Sağlık Bakanlığı devreye girdi.


Türkiye'nin yetiştirdiği, halk biliminin uzman isimlerinden Profesör İlhan Başgöz'ün kritik olan sağlık durumunu Hürriyet Gazetesi gündeme getirdi. Edebiyatçı-Yazar Doğan Hızlan imzalı haberde Hızlan, aldığı bir elektronik posta aracılığıyla İlhan Başgöz'ün Türkiye'ye dönerek tedavisine burada devam etmek istediğinin aktarıldığını ifade etti.

Profesör İlhan Başgöz, uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyor, uzmanlık alanındaki çalışmaları orada yapıyordu. Bir süredir kanser tedavisi gören 97 yaşındaki profesörün talihsiz bir kaza sonucu kaburgaları kırıldı. Zor bir dönemden geçen Başgöz, Türkiye'ye dönmek istediğini söyledi.


Sağlık Bakanlığı, Başgöz hocanın ülkesine getirilmesi için çalışma başlattı. Doğan Hızlan, Başgöz'ün Türkiye'ye dönmesiyle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştüğünü ifade etti. Bakan Koca'nın Başgöz'ün durumuyla hemen ilgileneceğini söylediğini aktardı. İlhan Başgöz'ün bu girişimin ardından kısa sürede ambulans uçakla Türkiye'ye getirilmesi bekleniyor.


1923 doğumlu Başgöz, ilham aldığı hocası Profesör Pertev Naili Boratav'ın asistanlığını yapmış, 1966 yılında onunla birlikte Nasrettin Hoca Onur Ödülü'nü almıştı. Anadolu kültürüyle ilgili çok sayıda inceleme ve derleme eserin sahibi olan Başgöz, ayrıca Kültür Bakanlığı üstün hizmet ödülü sahibi.

00:00 / 01:04