press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/4

Acı Kaybımız

ABD'de yaşayan ve uzun süredir kanserle mücadele eden Başgöz, tedavisine Türkiye'de devam edilmesi için talebini yetkililere iletmiş ve bunun üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından ABD'ye ambulans uçak gönderilmişti. Bu uçakla 5 Ocak 2021'de Türkiye'ye getirilen Başgöz'ün tedavisi sürüyordu.


Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İlhan Başgöz hocamızı kaybettik. Hocamıza Allah'tan rahmet, yakınları, sevenleri ve öğrencilerine başsağlığı diliyorum." ifadesini kullandı.


99 yaşındaki Prof. Dr. İlhan Başgöz, dün Ankara’da hayata veda etti. Prof. Dr. Başgöz için perşembe günü saat 10.00’da Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde tören düzenlenecek. Ardından Kocatepe Camisi’ndeki cenaze namazının ardından Asri Mezarlık’ta toprağa verilecek.

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/8

İlhan Hoca Ankara'da!

Uzun süredir ABD'de tedavi gören ve en büyük özlemi yurduna dönmek olan Prof.Dr. İlhan Başgöz, Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağı ile Türkiye'ye geldi.

 

Ankara Esenboğa Havaalanı'nda basın mensuplarına açıklama yapan Prof. Dr. Başgöz, "33 sene yurt dışında çalıştım. Yorgunluğun içindeyim. Memleketime dönmenin sevincini Enver Gökçe'nin dizesiyle anlatacağım; "Senin emekçin olaydım, şen olası türküsü dost kokusu, dost selamı Türkiye" dedi. 


Çok yorgun olduğunu ve daha fazla konuşamayacağını belirten Prof. Dr. Başgöz, tedavisi için Ankara Şehir Hastanesi'ne yattı ve tedavisine başlandı.


Gözümüz aydın.


Acil şifalar diliyoruz.


https://dai.ly/x7yhkf8


https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-dr-ilhan-basgoz-ambulans-ucakla-turkiyeye-getirildi-1803797


press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/8

Bugün Günlerden İlhan Başgöz

O gün hava alanında uçaktan inecek yolcu için "Cumhuriyet'le yaşıt bir aydın, bilim insanı..." insan" değerlendirilmesi yapılıyordu. Geçmiş olsun dileklerini iletecekler arasında gönül mimarlarımızdan Yunus Emre'de vardı. Bir yandan elindeki deste karanfili sıkı sıkı tutuyor bir diğer yandan İlhan Hoca'nın "Yunus Emre" kitabını etrafındakilere gösteriyordu... Şair Can Yücel'in dizelerindeki gibi bir gün yaşanıyordu: "Gönlümüze yaz gelmiş, Yunus toprağa inmişti adeta... Yesevi ocağından Hacı Bektaşı Veli don değiştirerek bir beyaz güvercin olarak gelmişti. Torosları aşarak Karac'oğlan geldi. Torosların zirvesinden pırıl pırıl berrak suyunu göstererek: "İlhan Başgöz budur işte... Bir teşekkürüm olacak." diyordu. Hoca Nasrettin, eşeğine ters binmiş Akşehir üzerinden yolları aşarak gelmişti. "Vefa borcum var." diyordu...


Türküler gelmişti, memleketi Sivas'tan, Anadolu'nun her yerinden onu karşılamaya gelmişlerdi... Hem de hiç duyulmamışlardı... Aşık Veysel ve Ali İzzet Özkan kalabalıkları yararak geldiler en öndeydiler. Yanlarına sazlarını da alarak gelmişlerdi. Bir taraftan ezgisiyle, tınısıyla türküler söyleniyordu: Açtı M'ola Şu Sivas'ın Gülü Yaprağı...


Tüm Anadolu masalları; doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisi hepsi ama hepsi... Tüm Anadolu oradaydı. Uçak masmavi gökyüzünde görünmeye başlayınca "Atatürk Sivas'a geldiğinde İlhan'ın gözlerinin içine bakarak" diye başlayan konuşmalar kalabalıklara karışıyordu.


Uzaklarda gökyüzünde hocaların hocası Pertev Naili Boratav heyecan ile izliyordu. Paris'ten arşivinden getirdiği masalın yeni nüshasını çantasından çıkarıp İlhan'a gösterdiği günü anımsadı. Kıymetini o bilir dedi. Enver Gökçe ise can arkadaşına Eğin'den derlediği türküleri dinlettiği günü hatırladı. Dil Tarih'in "Gavur Müslüman bilmezdi/ Kendisi için bir şey istemezdi dizeleriyle tanınan Saffet Hoca'sı: O benim gururumdur dedi...


İlhan Hoca'nın yüzlerce öğrencisi, eşi, dostu sevenleri hepsinin sevinci gözlerinden okunuyordu... Ben ise uzaklarda bu görkemli güne tanıklık etmenin gururunu yaşadım. Yaşamım boyunca unutmamak üzere gönül rahatlığıyla oradan ayrıldım. Hoş geldiniz İlhan Hocam, hoş geldiniz, hoş geldiniz...


UMUT ÖZKAN , 2021

press to zoom

press to zoom
1/1

İlhan Başgöz İstanbul'da

Prof. İlhan Başgöz'ün tedavisini Türkiye'de sürdürmek için ABD'den çıktığı yolculuk sürüyor. Ambulans uçak, yakıt ikmali için İstanbul'a indi. Ankara'ya gidecek Prof. İlhan Başgöz'ün, Sağlık Bakanlığı'nın talimatıyla Ankara Şehir Hastanesi'ne götürüleceği öğrenildi.


Vatanına Hoşgeldin Hocam.

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/2

Müjde! Prof. İlhan Başgöz Yola Çıktı

Prof. İlhan Başgöz hocamız, tedavisini Türkiye'de sürdürmek için ambulans uçakla ABD'den yola çıktı.


Gözlerimiz yolda, sevinçle bekliyoruz . Emek verenlere, aracı olanlara sonsuz teşekkürler.