15.04.2018

Degerli Rektör 

 

Indiana Universitesinden sevgi ve saygılar sunarım.

 

IU emeritus profesorlerinden sevgili İlhan Başgöz Turkish-American Scientists and Scholars Association (TASSA)’nin onur uyeleri kervanina katidi.

Bu unvan, Amerika 'da yaşayan ve bilim dalında şerefle Türk kütürünü Amerika ve dünyaya tanıtan ünlü bilim insanlarina veriliyor. http://www.tassausa.org/About-TASSA/Honorary-Members

 

Bunların arasında dünyaca ünlü beyin cerrahımız Gazi Yaşargil, kimya dalında Nobel ödülü alan Aziz Sancar, Büyükelçi Faruk Lologlu, Erdal İnönü gibi  ismler var.

 

TASSA toplantisi 2-3 haziran’da Boston’da sevgili İlhan Hoca’mizin da katilimiyla gerceklesecek.  

 

Bu haberi sizlere duyurmaktan mutluluk ve onur duyuyorum. Ilginiz icin tesekkür ederim.

 

Saygılarımla.

25.01.2018

Şanlı Ordumuzun Emperyalizm ve Bölücülükle Yaptığı Savaşta Yolu Açık Olsun.

 

Yönetim Kurulu

24.01.2018

Bir yılı daha geride bıraktık.

 

Dilerim yeni yıl,  geçen yılın kirinden pasından, döğüşünden kavgasından, bombasından saldırısından, terör belasından, kirli havasından yunmuş arınmış bir temiz yüzle herkese, ille de  fakire fukaraya gülücükler sunarak, sağlıklar esenlikler dileyerek gelsin.

Sevgilerle, selamlarla, candan ve gönülden merhabalarla.

 

İlhan Başgöz

25.06.2017

Özlediğimiz Türkiye'ye bir an önce kavuşmak ve ağız tadıyla, birlikte yaşamak dileğiyle bayramınızı kutluyoruz.

 

A. İlhan Gülek

Yönetim Kurulu Adına

21.05.2017

Derneğimizin onursal Başkanı M. İlhan Başgöz'ün hayatını anlatan "Gemerek Nire Bloomington Nire" adlı kitabı İş Bankası yayınlarında çıktı.

 

Gemerek Nire Bloomington Niretürkülerimizin, manilerimizin, bilmecelerimizin doktoru; hocası Pertev Naili Boratav’ın “Hayatımın ilk övünülecek ve güvenilecek meyvesi” dediği İlhan Başgöz’ün serüvenli hayatının kısa hikâyesi.

 

Başgöz, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü 1945’te bitirdi. Pertev Naili Boratav ve Wolfram Eberhard gibi önemli hocaların öğrencisi oldu. Enver Gökçe ile dostluğu fakülte yıllarında başladı ve Gökçe’nin ölümüne dek sımsıkı sürdü. Halk Edebiyatı Kürsüsü’nde asistanken siyasi nedenlerle kürsü kapatılınca Tokat Lisesi’ne sürüldü.
Edebiyat öğretmeni olarak iki yıl görev yaptığı Tokat’a pek çok yeniliği taşıdı. Şehrin kültürel ortamını zenginleştirdi.
Öğrencilik ve öğretmenlik yaşamı boyunca peşini bırakmayan komünist avına o da yakalandı. Sansaryan Han’da sorguya çekildi.
Ülkesinde akademi kapıları yüzüne kapatıldığı için 1960’ta ailesiyle birlikte Ford Vakfı bursuyla önce Londra’ya gitti. O sırada BBC’de çalışan dostu Can Yücel’le çokça birlikte oldu, Londra’yı onunla tanıdı ve şairliğe yakışır anılar biriktirdiler. California Üniversitesi Los Angeles Kampusu’nda iki yıl görev yaptı ve Educational Problems in Turkey kitabını yazdı. Ardından iki yıl Berkeley kampusunda çalıştı ve Andreas Tietze ile beraber Bilmece: A Corpus of Turkish Riddles kitabını yazdı.1965’te gittiği Indiana Üniversitesi’nin Ural- Altay Dilleri Bölümü’nde, Türk Araştırmaları Programı’nın yöneticiliğini üstlendi. Başgöz, Amerikan Folklor Derneği’nin onur üyesidir ve halen Bloomington’daki masasının başında, yıllarca biriktirdiği ses kayıtlarından halk hikâyeleri, türküler, maniler derlemektedir.
Bu kitapla Sivas, Gemerek’ten Indiana, Bloomington’a taşan, Türkiye Cumhuriyeti’yle yaşıt bir bilim adamı, doğduğu topraklara geri dönüyor. Bu hikâyeye eşlik eden Enver Gökçe, Yaşar Kemal, Andreas Tietze, Sabit Müdami, Fikret Otyam, Kemal Tahir, Aziz Nesin gibi nice dostlarını yâd ederek.

1/5

Please reload